![Module 4 Unit 2 How much is it课件PPT01](http://img-preview.51jiaoxi.com/1/4/12434352/0/0.jpg?x-oss-process=image/resize,w_794/sharpen,100)
![Module 4 Unit 2 How much is it课件PPT02](http://img-preview.51jiaoxi.com/1/4/12434352/0/1.jpg?x-oss-process=image/resize,w_794/sharpen,100)
![Module 4 Unit 2 How much is it课件PPT03](http://img-preview.51jiaoxi.com/1/4/12434352/0/2.jpg?x-oss-process=image/resize,w_794/sharpen,100)
![Module 4 Unit 2 How much is it课件PPT04](http://img-preview.51jiaoxi.com/1/4/12434352/0/3.jpg?x-oss-process=image/resize,w_794/sharpen,100)
![Module 4 Unit 2 How much is it课件PPT05](http://img-preview.51jiaoxi.com/1/4/12434352/0/4.jpg?x-oss-process=image/resize,w_794/sharpen,100)
![Module 4 Unit 2 How much is it课件PPT06](http://img-preview.51jiaoxi.com/1/4/12434352/0/5.jpg?x-oss-process=image/resize,w_794/sharpen,100)
![Module 4 Unit 2 How much is it课件PPT07](http://img-preview.51jiaoxi.com/1/4/12434352/0/6.jpg?x-oss-process=image/resize,w_794/sharpen,100)
![Module 4 Unit 2 How much is it课件PPT08](http://img-preview.51jiaoxi.com/1/4/12434352/0/7.jpg?x-oss-process=image/resize,w_794/sharpen,100)
小学英语外研版 (三年级起点)四年级上册Unit 2 How much is it?多媒体教学课件ppt
展开Q1: What can yu see in the picture?
Listen, pint and say
I can see ...
Q2: Where are they?
They are in a flwer shp.
Q1: What is the wman ging t buy? A. The flwer. B. The vase (花瓶).
Watch and answer
Listen and answer
Q3: What will happen next?
Listen and say
Q1: Wh are they?
They are Daming, Amy and Mum.
They are at hme.
Q1: What is Mum ding?
Q2: What will Daming and Amy d?
Q1: What is Mum ding? Cleaning the rm. Making dumplings.
Q2: What will Daming and Amy d? A. G t buy sme eggs. B. G t play.
Daming想知道妈妈在干什么吗?他怎么用英语问的呢?妈妈又是怎么回答的呢?
Daming: What are yu ding? Mum: I’m making dumplings.
Daming 和 Amy想帮助Mum。他们是怎么问的?
Can we help yu?
我们应该学会关心、帮助家人,做自己力所能及的事。
Q1: Hw much are the eggs?
Six yuan fr ten.
Read and answer
学生阅读文本,找到答案并回答。
Hw much is it?
hw much 意为“多少钱”,用来询问某物的价钱、价格,其结构为“Hw much+ be动词+主语?”
当主语是单数或不可数名词时,be用is,答语为“It’s +价格”;当主语是可数名词复数时,be用are,答语为“They are+价格”。
─ Hw much is the flwer? ─ It’s ten yuan. ─ Hw much are the flwers?─ They are 20 yuan.
Listen and imitate (听音模仿)
四人小组练习对话,并表演。
Read the dialgue. 合作朗读。2. Rle play the dialgue.(含有表情、语气、动作表演对话。)
I’m making dumplings.
Fill in the blanks.
We want sme eggs.
Hw much is it?
Here yu are.
T: Hw much is …?
Ss: It is … yuan.
Q1: What can yu see in the picture?
Pint and say
每人选择一样食物,通过互问互答来操练对话。
A: D yu want sme …?B: Yes, please. / N, thanks.A: Hw much is it?B: It is … yuan.
— What is this?— It is a flwer.
— Hw much is it?
— It is _____ yuan.
— Can we help yu?
— Hw much is it?— Ten yuan. / Six yuan fr ten.— What are yu ding? — I’m making dumplings.
flwer, dumpinghelp, buy
小学英语外研版 (三年级起点)四年级上册Unit 2试讲课课件ppt: 这是一份小学英语外研版 (三年级起点)四年级上册Unit 2试讲课课件ppt,文件包含Module4Unit2Howmuchisit课件pptx、Module4Unit2Howmuchisit教案doc、Module4Unit2Howmuchisit第四模块同步检测题doc、M4-U2-01mp3、M4-U2-02mp3、M4-U2-03mp3、M4-U2-04mp3、M4-U2-05mp3、M4-U2-06mp3、buymp3、dumplingmp3、flowermp3、helpmp3、howmuchmp3、module4bmp3、课时二热身Howmuchmp3等16份课件配套教学资源,其中PPT共42页, 欢迎下载使用。
小学英语外研版 (三年级起点)五年级上册Unit 2 How much cheese did you buy?完整版课件ppt: 这是一份小学英语外研版 (三年级起点)五年级上册Unit 2 How much cheese did you buy?完整版课件ppt,文件包含Module2Unit2Howmuchdidyoubuy课件pptx、Module2Unit2Howmuchdidyoubuy同步练习doc、Module2Unit2Howmuchdidyoubuy教案doc、5listenswf、4listenandrepeatwmv、2listenswf、1lookswf、43wav、42wav、4listenandrepeatwav、41wav、2listenwav、14wav、13wav、12wav、11wav、1lookwav、WhatDidYouDoYesterdaywmv等18份课件配套教学资源,其中PPT共23页, 欢迎下载使用。
外研版 (三年级起点)四年级上册Unit 2 How much is it?授课ppt课件: 这是一份外研版 (三年级起点)四年级上册Unit 2 How much is it?授课ppt课件,共22页。PPT课件主要包含了How much,Let’s talk,Lets act,售货员,Practice,Do and say等内容,欢迎下载使用。
![英语朗读宝](http://img.51jiaoxi.com/images/12517764001b65717e8cc5a6325badce.png)