![北师大版 七下Unit 3FoodandDrinkLesson7ShoppingforFood课件PPT第1页](http://m.enxinlong.com/img-preview/2/4/12969844/0/0.jpg?x-oss-process=image/resize,w_794/sharpen,100)
![北师大版 七下Unit 3FoodandDrinkLesson7ShoppingforFood课件PPT第2页](http://m.enxinlong.com/img-preview/2/4/12969844/0/1.jpg?x-oss-process=image/resize,w_794/sharpen,100)
![北师大版 七下Unit 3FoodandDrinkLesson7ShoppingforFood课件PPT第3页](http://m.enxinlong.com/img-preview/2/4/12969844/0/2.jpg?x-oss-process=image/resize,w_794/sharpen,100)
![北师大版 七下Unit 3FoodandDrinkLesson7ShoppingforFood课件PPT第4页](http://m.enxinlong.com/img-preview/2/4/12969844/0/3.jpg?x-oss-process=image/resize,w_794/sharpen,100)
![北师大版 七下Unit 3FoodandDrinkLesson7ShoppingforFood课件PPT第5页](http://m.enxinlong.com/img-preview/2/4/12969844/0/4.jpg?x-oss-process=image/resize,w_794/sharpen,100)
![北师大版 七下Unit 3FoodandDrinkLesson7ShoppingforFood课件PPT第6页](http://m.enxinlong.com/img-preview/2/4/12969844/0/5.jpg?x-oss-process=image/resize,w_794/sharpen,100)
![北师大版 七下Unit 3FoodandDrinkLesson7ShoppingforFood课件PPT第7页](http://m.enxinlong.com/img-preview/2/4/12969844/0/6.jpg?x-oss-process=image/resize,w_794/sharpen,100)
![北师大版 七下Unit 3FoodandDrinkLesson7ShoppingforFood课件PPT第8页](http://m.enxinlong.com/img-preview/2/4/12969844/0/7.jpg?x-oss-process=image/resize,w_794/sharpen,100)
北师大版七年级下册Lesson 7 Shopping for Food图文ppt课件
展开
这是一份北师大版七年级下册Lesson 7 Shopping for Food图文ppt课件,共40页。PPT课件主要包含了 学习目标,New Words,Warm-up,yuan,dollars,pound,chicken,ham,beef,meat等内容,欢迎下载使用。
1.能够用英语描述食品的单价。2.通过听,获取关于食物价格、重量、总价、 付款等购物功能用语,并获取相关信息。3. 初步运用所学的购物技能,能够用英语完 成购物对话。
cent n. 分币
dllar n.美元
pund n.英镑;磅
yuan n 人民币
change n.零钱
suth n. 南方 adj. 南方的
bill n.账单
fresh adj.新鲜的
market n.市场
custmer n.顾客
wallet n.钱包
Hw d yu say the prices? Listen and fill in the blanks.
Key Wrds: Prices / WeightsPrices: cent (¢), dllar ($), pund (£), yuan (¥)Weights: kil (kg), pund (lb)
¥7.60 / kg = seven _____ sixty a kil$2.90 / lb = tw ______ and ninety cents a pund£1.20 / kg = ne ______ twenty a kil
Let’s talk abut sme prices
¥8.74/kg2.﹩2.90/ Ib3.£2.20/kg4.£8.74/kg5.¥7.60/kg6.﹩2.99/ Ib7. £1.20/kg
eight yuan seventy-fur a kil
tw dllars and ninety cents a pund
tw punds twenty a kil.
eight punds seven-fur a kil.
seven yuan sixty a kil.
tw dllars and ninety-nine cents a pund.
ne pund twenty a kil.
Hw much: 提问价钱 (可数名词)A: Hw much are the carrts?B: They’re ¥7.60/kg
If I want t buy 2 kils, what’s the ttal? 7.60×2= ¥ 15.20
Hw much :提问价钱(不可数名词)A: Hw much is the chicken?B: It’s ﹩2.99/ Ib
If I want 3 Ib, what’s the ttal? 2.99×3=$8.97
A: Hw many (carrts ) d yu want ?B: I’ll take 6B: Can I have 3 punds?
A: Hw much chicken d yu want ?B: I’ll take …….B: Can I have tw and a half a kil?
2. Listen t the dialgues. Match them (1-3) with the pictures (a-c). 1. ___ 2. ___ 3. ___
3. Listen again and cmplete the receipts.
Suth MarketVegetable: ________Unit Price: ¥____ / kgNumber: 6Ttal: ¥ ______ Bill: ¥___ Change: ¥41.26
The Meat ShpMeat: beefUnit Price: $____ / lbWeight: 3 lbs Ttal: $8.97 Bill: $___ Change: $11.03
Fresh Fruit ShpFruit: ______ Unit Price: £____ / kgWeight: tw and a half kg Ttal: £3
4. Study the receipts in Exercise 3. Answer the questins.1. Hw much mney des the custmer in Dialgue 1 get back?
2. Hw much des the beef in Dialgue 2 cst? What’s the ttal cst?3. The custmer in Dialgue 3 gets twelve apples. Hw much des each apple cst?
$2.99 a pund.
Read after the recrding
C: Excuse me. __________ are the ptates?S: they’re ¥7.60/kg __________ d yu want?C: _________.S: OK. Let’s see. That’s 8yuan 74.C:I have a 20 yuan bill. __________________S: Yes, I d.
I’ll take 10
D yu have change?
C: Excuse me. __________ is the chicken?S: It’s $2.90/Ib _________ d yu want?C: _________________________S: OK. C: ________________S:Let’s see. That’s 10dllars and ninety centsC: _______________. D yu have a change?S: Yes, I d.
Can I have 3Ib? / I’ll have3Ib
What’s the ttal?
Here’s 30 dllars
5. Cmplete the sentences with these wrds.
bill change dllar mney ttal unit price
The _________ is$2.50 / kg. The _____ fr tw kils is $5.00.
2. I nly have a 20 _____ ____, s I can’t give yu any ______.3. D yu have any ______? I dn’t have my wallet with me.
6. Read the Key Expressins.
Key Expressins: ShppingHw much is the beef? It’s $2.99 a pund.Hw much are the tmates? They are ¥7.60 a kil.
Hw many d yu want?I’ll take six.Hw much d yu want?I’ll have tw punds.Here’s 20 dllars.Thank yu. Here’s yur change.
7. Cmplete the sentences with much r many.1. Hw _____ is the ham?2. Hw _____ are the apples?3. A: Hw _____ d yu want? B: Five.4. A: Hw _____ d yu want? B: One kil.
8. Cmplete the sentences with is r are.1. Hw much ___ the bananas?2. The chicken ___$2.50 a kil.3. Excuse me. Hw much ___ the ptates?4. The beef ___ $3.99 a kil.
1. — Excuse me. Hw much are the tmates? 劳驾,西红柿怎么卖? — They’re seven yuan sixty a kil. Hw many d yu want? 七块六一公斤。你想要多少? hw much 多少。用来提问价格、 数量,修饰不可数名词。
Language pints
e.g. Hw much is the beef? 牛肉怎么卖? Hw much meet d yu need? 你需要多少肉?
hw many 多少。用来提问数量,修饰可数名词复数。e.g. Hw many apples d yu want? 你想要多少苹果? Hw many students are there in yur class? 你们班有多少学生?
2. I’ll take six. take 此时为“买”。e.g. I’ll take these shes. 我要买这双鞋。
3. Here’s yur change. 这是找你的零钱。 change n. 零钱,找零e.g. Yu may keep the change. 不用找钱了。
9. Yur Turn Fill in yur tables and rle-play a dialgue in pairs.
Hw much is …?
Hw much are …?
Example:A: Hw much is the chicken? / Hw much are the pears?B: It’s …/ They’re …A: Hw much / many d yu want?
相关课件
这是一份2021学年Lesson 10 Weather in Beijing教学ppt课件,共20页。PPT课件主要包含了overcoat,scarf,gloves,T-shirt,shorts,skirt,Winter,place,cool,warm等内容,欢迎下载使用。
这是一份北师大版七年级下册Lesson 3 Safety First课堂教学ppt课件,共15页。PPT课件主要包含了Do ,特殊疑问句,Survey等内容,欢迎下载使用。
这是一份初中英语北师大版七年级下册Lesson 2 A Dangerous Job图文课件ppt,共8页。PPT课件主要包含了gets up ,tidy,runs,has,thinks,课堂检测等内容,欢迎下载使用。
![英语朗读宝](http://m.enxinlong.com/img/images/b63752f392f2249a4363e2d9daf1f335.png)